Rep Teams 2019
TT = Tournament Team
MVP = Most Valuable Player
-
WBC Division 2 (2nd Place)
Emilina Motu
Grace Hunter
Grace Vaofusi
Jyordanna Davies
Leah Mafua (All Star 5)
Nataliah Penese
Parerima Wiki-Cummings
Paris Lokotui
Renee Savaiinaea
Sariah Penese
Tanaka Gapere
Tara Young
Te Araroa Sopoaga
Terrelle Onesemo
Tia RemueraNixon Penese (Head Coach)
Ray Motu (Assistant Coach)
Luana Penese (Manager) -
U23 Men (1st Place)
Ben Robertson
Cambell Stephen
Corey Le'aupepe
Daniel Kent-Royds
Dion Yee
Finn McClure
Jordan Hunt (TT)
Josh Cody
Petone Groom
Sione Helu (TT & MVP)
Thomas GoldCameron Yee (Head Coach)
Zach Young (Assistant Coach)
Gerrad van Ooyen (Manager)Note: Combined Wellington / Hutt Valley Team
-
U19 Women (5th Place)
Jasmine Troke
Jordan Rangitawa
Kitana Tawera
Katherine Rayasi
Nataliah Penese
Paris Lokotui (TT)
Rachel Pike
Sam Jenkins
Sereana Rokotakala
Te Araroa Sopoaga
Tesara-Rose FaleafagaAdam Crawford (Head Coach)
Jasmine Morris (Manager)U19 Men (4th Place)
Evyatar Tabor
Ezekiel Stallworth
Finn McClure (TT)
Haven Dixon
Jaylin To'o
Josh Hori
Joshua Johnson
Luke Tapsell
Malachi Collins
Piripi Korrent
Whatakura Ratana
Zion Trigger-FaiteleJayden Smith (Head Coach)
Tom Grice (Assistant Coach)
Denise McClure (Manager) -
U17 Girls (14th Place)
Amaree-Wikitoria Ross-Simi
Araraina Takuira-Mita
Aumatangi Wiki-Cummings
Caitlin Curtis
Georgia Lincoln
Gina Manila
Hinetekawa Thomson-Laulu
Isabella Tait-Jones
Lylah Penese
Te Aumihi Prescott
Vitolina ManilaVoldi Simi (Head Coach)
Chelsea Jacobs (Manager)U17 Boys (3rd Place)
Alex Ramsay
Ben Gold (TT)
Harley Troke
Josh Paine
Kaleb McDonald
Kane Upton-Mahan
Kobe Lolesio
Max Abbot
Paddy Blackman
Patrick Freeman
Piripi Tapsell
Rufus Rusholme-Cobb
Tafara GapareTerry Stallworth (Head Coach)
Sharon Gold (Manager) -
U15 Girls (2nd Place)
Alize Va’aua
Coen Katene
Dylin Asi
Holly Morgan
Krystana Leota
Lilly Taulelei (TT)
Naomi Sopoaga (TT)
Rangituturu Tawera
Shayla Chin
Tatiana Mareko
Te Waipiata Doyle
Tia PavihiAdam Crawford (Head Coach)
Sina Asi (Manager)
Hemi Pou (Assistant Manager)U15 Boys (11th Place)
Alexander O’Donnell
Braydon Hawkins-Martin
Harry Irving
Ieremia Morris
Joshua McRae
Lazarus Toleafoa
Liam Bedford
Martin Irinco
Rewi Va’a
Te Rino Te Hau
Tuheitia YoungMike Morris (Head Coach)
Alex Thomas (Assistant Coach)
Liz Tui Morris (Manager) -
U13A Girls (A 4th Place)
Asha Young
Ava Yee
Amelia Burns
Cyan Toma
Harmony Firestone
Hera Maihi
Imani Mareko
Malani Kini
Vera SchmidtAdam Crawford (Head Coach)
Dylin Asi / Krystana Leota (Assistant Coaches)
Riz Firestone (Manager)U13B Girls (B 8th Place)
Emina Tiatia
Fern Ashby
Gabrielle Hawker
Gianna Tiatia
Kahlani Feaunati
Lina Zhang-Chan
Lisa Zhang-Chan
Monet Siloata
Paige Sullivan
Te Ariki Va’auaAdam Crawford (Head Coach)
Te Waipiata Doyle & Coen Katene (Assistant Coaches)
Krissie Va’aua (Manager)U13A Boys (A 5th Place)
Andrew Tempongko
Arlen Rerekura-Tamaiva
Asher Turipa-Tapp
Bruno Hague-Smith
Dov Silberstein
Flynn Rapson
Fred Oppenhuis
Hamuera Va'a
Joshua Ingham
Leevae McDonald
Preston Moananu
Tyler NganBrook Rapson (Head Coach)
Gino Tempongko (Assistant Coach)
Jemma Rapson (Manager)U13B Boys (B 5th Place)
Archilles Leifi-Shirley
Caeden Ioapo
Charlie Jackson
Corban King
Gatsby Cohen
Heath Abbot
Lance Amaba
Liam Galt
Niko Leifi-Shirley
Tui Howe
William Murphy
Zachary SwallowAndrew Cohen (Head Coach)
Daniel Ioapo (Assistant Coach)
Mandy Zukerman (Manager)